מרדכי הרטל

מרדכי הרטל נולד בי”ג באלול תשי”ד, 11 בספטמבר 1954, בעיר יאסי שברומניה. בשנת 1964 עלה ארצה והתגורר עם משפחתו בשכונת נוה דוד בחיפה. אביו נפטר מיד לאחר העלייה והטראומה הכפולה הותירה את חותמה ביצירתו לאחר שנים. למד בבית הספר התיכון עירוני א’ בעיר. בעל תואר ראשון בספרות מאוניברסיטת חיפה. התגורר ולימד ספרות בקריית שמונה ולאחר מכן בחיפה. החל לפרסם שירים בכתבי עת שונים ב-1980, וב-1985 יצא לאור ספר שיריו הראשון מן הטעם הפשוט בהוצאת ספרית פועלים. ספרו השני לעומת זאת פורסם ב-1991.

שיריו עוסקים בחוויות המעצבות של חייו: חווית ההגירה בגיל צעיר, מותו של האב ודאגתה של האם לבנה, מלחמת לבנון, וכן שירי אהבה ושירים שהוקדשו להולדתה של בתו ולילדותה. גם החיים בקריית שמונה, עיירת ספר שהייתה נתונה אז לאיום קטיושות, מיוצגים בשיריו. נושא מרכזי נוסף הוא הלשון העברית, שאת תהליך רכישתה בגיל עשר הוא מדמה לקטיף סברס בידיים חשופות. על מידת הצלחתו בכך מעידים שיריו, המצטיינים בלשון עשירה ועזת מבע. שליטתו של הרטל בלשון פיגורטיבית מורכבת והאיזון העדין בין אינטימיות לאסתטיקה בשירתו זכו להערכה מסוימת. הרטל איננו משורר פורץ דרך, אך יש בשיריו איכות ומקוריות.

לאחר הפסקה בת 15 שנים שב הרטל לפרסם מפרי עטו, אך הפעם בפרוזה. שני ספריו: מחויבותה האישית של שני ברנר (2006) וההיריון הבא יהיה במינכן (2010) הם קבצים של סיפורים קצרים, העוסקים בתכנים ישראליים ועכשוויים.

היה מורה לספרות בבית הספר עירוני ג’ שבחיפה.

תחום האומנות:

אזור מגורים: חיפה והקריות

שיתוף:

עבודות האומן

אירועי האמן

אין אירועים קרובים כרגע

רוצה לקבל עדכונים?

אם בא לך לקבל עדכונים על הופעות, אירועים ומה חדש בעמותה, אז זה המקום :)