מנוחה כהן

מנוחה כהן – אמנית ואוצרת בוגרת המדרשה לאמנות וסמינר הקיבוצים. בעלת תואר שני בחינוך רב תחומי.
עוסקת בעיקר בנושאים אקטיביסטים: בנושאים מגדריים, איכות הסביבה.

נולדה בראש העין 1959, חברת קיבוץ גשר הזיו, ישראל.

בוגרת המדרשה לאמנות (כיום בית ברל).
בעלת תואר ראשון ושני בחינוך ממכללת אורנים.
בוגרת לימודי אוצרות בסמינר הקיבוצים.
הציגה בתערוכות קבוצתיות בארץ ובחו”ל (לונדון, ברלין) ותערוכת יחיד “שורשי בשושנה” ביד למגינים ביגור.

מנוחה קשובה לעצמה ועבודותיה מושפעות מסביבתה הקרובה והנושא המגדרי. היא יוצרת דיאלוג רומנטי ועשיר עם סביבתה. בעבודתה חוקרת את הנושא ממאמרים, ספרות, סיורים ועוד.

היא יוצרת מתוך רגישות ותשוקה לנושא הסדרות שבהם היא עוסקת, בחירת הנושאים נובעת מתוך רגישותה לטבע ולשוויון בין בני האדם. אמנית אקטיביסטית שדרך עבודותיה מנסה להעלות נושאים המעסיקים אותה. ציורי הטבע שכמעט ראליסטיים באים כביקורת המרתיעה על פגיעת האדם בטבע: זיהום הים, בנייה קרובה אל הים, שימוש בחולות הים והמדבר לצורכי האדם ומעלה את הדילמה של שימור מול קידמה.

בנושא המגדרי עוסקת בשוויון בין בני האדם (זכויות הקהיל הלהט”בית, בפרדוקס במעמדה של האישה כיום ונורמות חברתיות שעדין מושפעות מחברות פטריארכלית. בדימויים המצוירים על מגשים עגולים מבטאים את מעמדה של האישה, העבודות על המגשים באות להביע את נגישותה של האישה ולמחות על הנגשתה בהתאם לנורמות החברתיות כיום.

סדרת הים עוסקת במפגש של שני כוחות חזקים (ים ואדמה), בדימויים מנסה האמנית להנציח את רגע המפגש והסערה או השקט המתחוללים באותו זמן. בציוריה יוצרת דיאלוג רומנטי, רגיש ועשיר עם סביבתה. היא מנסה להתאחד עם הטבע ולהביא את עולמה הפנימי לתוך ציורי הנוף, בציוריה ניתן להבחין באמוציות שבהן שרויה האמנית ואת האינטרפרטציה האישית שלה על הקנבס
– סדרת המדבר עוסקת בחקר המדבר : חוזקו אך עם זאת הרגישות והעדינות המתבטאים בהנחת המכחול ובצבעים, ותנועת החול השקטה לפני בוא הסופה. כל פרט מדויק וקשור בדרך זו או אחרת לכלל התמונה. האור שבתמונות משקף את הדימוי בצורה הכי חדה ומעניינת.

מנוחה אמנית שקשובה לעצמה ולסביבה המשפיעה עליה, היא יוצרת מתוך תשוקה ורגישות לאנשים הסובבים אותה אשר בעקיפין משפיעים על יצירתה. הרימונים הם מוטיב סמלי בלבד, המשמשים מחווה לאורי כהן (בן זווגה) ולקבוצת רימון שבקיבוץ.

כבת שגדלה בבית דתי אך ליברלי – הנושא המגדרי העסיק אותה בשנת 1982 יצרה סדרת פסלים בקרמיקה העוסקים בנשיות ובפוריות. כיום חוקרת ובודקת את הנושא המגדרי מנקודת מבט שונה וביקורתית לגבי הדרת נשים, התייחסות למיניות האישה, ולקהילה הלהט”בית.

אצרה את התערוכות הבאות:

2016, בפתיחת גלריה המכבסה

2017, “נוף גלילי” אשכול פייס קריית מוצקין

“שלוש אמניות יוצרות עולם אחד 2017 היכל התרבות נהריה

2018, אידיאל היופי ושימורו בגלריית סמינר הקיבוצים

2019, תערוכה שנתית 2019 בבית האמנים ע”ש שאגל

2019, יש לי יום יום חג” בבית האמנים ע”ש שאגל

“זיכרונות מבית “בית האמנים ע”ש שאגאל 2019

2019, תערוכת רטרוספקטיבה לאמנית אידה בלש בבית האמנים ע”ש שאגל

תחום האומנות:

אזור מגורים: צפון הארץ

שיתוף:

אירועי האמן

04.01.2022
אגודת הציירים חיפה והצפון ע"ש מארק שאגל -ספרית אונ' תל אביב
07.04.2022
מנוחה כהן - גלריה 4 ספריית הטכניון

רוצה לקבל עדכונים?

אם בא לך לקבל עדכונים על הופעות, אירועים ומה חדש בעמותה, אז זה המקום :)