חיים תמיר

קורות חיים

נולדתי בשנת 1947 באוסטריה, משם עליתי עם הורי לישראל. אני מצוי ועסקתי בתחום האמנות הפלסטית במשך ארבעים השנים האחרונות. למדתי רישום קלאסי במשך חמש שנים אצל יוסף שוורצמן (לשעבר מורה באקדמיה לאמנות בברלין, שעלה לישראל בשנת 1933) וכן אצל משה רוזנטליס במשך שנתיים. בנוסף, למדתי בבית ספר גבוה לאומנות ע”ש מרגושלסקי ובקורסי אמנות נוספים. עבדתי כ – 10 שנים בעיצוב גרפי ובמקביל עסקתי ברישום וציור ועבודותיי הוצגו בכמה תערוכות יחיד ותערוכות קבוצתיות בישראל. מ – 1980 אני עוסק בעיקר בפיסול ועבודותיי הוצגו במספר תערוכות וכן באוספים פרטיים.

הצהרת אומן

האמנות שלי היא ניסוי ותהייה לביטוי עצמי בשפה חזותית ודמיונית עם אלמנטים סוריאליסטיים, המשלבת בין ישן לחדש. אני משתמש בדימוי הוויזואלי של האדמה והסלע כחלק מעיצוב הפסל. הטקסטורה היא חלק מהדמות ומהצורה של הפסל ויש דיאלקט מתמיד ומתמשך ביניהם. העיצוב הגס והלא שלם של הדמויות הוא ביטוי להרגשה הפנימית שלי על עולם לא יציב ושברירי. אני שואב השראה מהדימויים האיקונוגראפיים של ג’אקומטי, רודן, מיול, פיקאסו, דגה ואחרים ומביא את הפרשנות שלי תוך שימוש בטכניקת האסמבלז’ ושימת דגש על הטקסטורה והתנועה של הדמויות.

הפסלים שלי מבוססים על אנשים, בעלי חיים ודומם. הם מעוצבים בגישה אימפרסיוניסטית עם נטייה למינימליזם וגם לכיוון המופשט בטכניקה של אסמבלז’. הם נראים אגדתיים, לעיתים גרוטסקיים ועם הרבה הומור עצמי. יש בהם דגש חזק על התנועתיות של הדמות עם חיפוש מתמשך של הפעולה שלה. לכן, הם מאוד דינמיים במהותם ומעוצבים בצורה הוליסטית. המרקם שלהם גס מאוד אך יחד עם זאת הקו והכתם הם בתהליך המשכי של התבוננות אחר השינויים במציאות ומה שמצוי בתחום החלום. העבודות נראות לא גמורות וברמת סקיצה. חלקן עם מראה מאורך, צר, מתפורר ואמורפי. חלק מהפסלים שלי הם סוג של מייצג עם מסר בנושאים שעומדים על סדר היום העכשווי.

טכניקת ביצוע

הדמויות עשויות מחומרי בניין ועיצוב כמו פרופילה, קרמיקה, טיט אקרילי, קרמיקל, דס (חימר סינטטי) וכו ‘, עם שלד של חוטי ברזל המעניק להם חוזק ועמידות. הם צבועים בצבעים אקריליים ועם גימור של לכה שנועדה לשימוש בדקים ופרקטים, מה שמקנה לפסלים חוזק עמידות ומאפשר לנקות אותם עם מים. הבסיס עשוי מעץ, שיש אבן וכו ‘.

תחום האומנות: ,

אזור מגורים: המרכז

שיתוף:

אירועי האמן

אין אירועים קרובים כרגע

רוצה לקבל עדכונים?

אם בא לך לקבל עדכונים על הופעות, אירועים ומה חדש בעמותה, אז זה המקום :)